Rođenje deteta je jedan od trenutaka koji će sigurno promeniti život žene. Čini se da je period nakon porođaja (koji se često naziva i postpartalni period) najizazovniji za većinu majki. Ne samo da su odgovorne za malo ljudsko biće koje su stvorile, već je i njima samima potrebno malo ljubavi i brige. Majke su u ovom periodu u posebno osetljivom emotivnom i fizičkom stanju, pa su narednih šest do osam nedelja nakon porođaja posebno važne za postporođajnu negu.
Šta je postpartalni period i kako ga lakše prebroditi?
Kao što ime govori, to je period nakon rođenja deteta i do osam nedelja nakon toga. Ovo je izazovan period u kojem roditelji pokušavaju da se povežu sa svojom bebom, uspostave dobre obrasce spavanja i prakse dojenja koje će koristiti ne samo bebi, već i majci. Iako je mama uglavnom fokusirana na svoju malu, divnu bebu i mami je zapravo potrebna postporođajna nega. Neispavana je, umorna i verovatno oseća bolove (barem prvih nekoliko dana). Ne zaboravimo, ona se svakodnevno nosi i sa hormonskim promenama.
Ovde dajemo savete i opšte predloge kako majci malo olakšati postporođajni period. Zapamtite, srećna mama znači srećnu bebu:
Ili barem iskoristite svaku priliku da napravite preko potrebnu pauzu. Idite rano u krevet, odspavajte popodne. Faza novorođenčeta je stresna za oba roditelja, ali više za majku. Verovatno ustajete da promenite pelene, dojite bebu i uspavljujete je. Iscrpljujuće je, sigurno. Nedostatak sna je težak, pa ako imate priliku da se odmorite i naspavate… iskoristite je.
- Budite ljubazni prema sebi
Stvorili ste novi život! Morate biti strpljivi i ljubazni prema sebi. Negativnost i samokritika su kontraproduktivni i neće Vam doneti ništa osim problema. Imajte malo saosećanja i milosti prema sebi. Vi ste divna majka, najbolja za svoje dete, a postporođajni period će proći. Pokušajte da budete dobri i blagi prema sebi.
- Pronađite načine da budete aktivniji
Znamo da odlazak u teretanu nije na listi prioriteta u postporođajnom periodu. Međutim, postoje načini da ostanete aktivni čak i sa novorođenčetom pored Vas. Jednostavno izađite u šetnju, stavite bebu u kolica i idite u šetnju bar 30 minuta. Biće dobro za Vas i bebu boravak i kretanje na svežem vazduhu. Osim toga, promena okruženja je uvek dobra.
- Prihvatite pomoć kad god možete
Nije uzaludna izreka da je „ potrebno selo da bi se odgajalo dete “. Ako imate priliku da dobijete pomoć u domaćinstvu ili oko deteta, iskoristite je. Ovo će Vam uštedeti mnogo energije i vremena, a takođe je i dobar način da uključite partnera u brigu o detetu ili obavljanje kućnih poslova.
- Uspostavite rutinu sa svojom bebom
Sa novorođenčetom u kući, stvari lako mogu postati „haotične“. Zato je uspostavljanje rutine jako važno i koristiće Vama, koliko i Vašoj bebi. Bilo da se radi o jutarnjoj ili noćnoj rutini, rutina je predvidljiva radnja ili niz aktivnosti koje se ponavljaju, koje će pomoći da se stvari odvijaju glatko i da Vam dani (ili noći) budu organizovaniji i lakši. To je veoma važno za Vašu bebu jer joj daje osećaj sigurnosti i stabilnosti. Vaša beba će početi da prepoznaje znake rutine, poput vremena za ustajanje i početak dana ili ponovnog spavanja. Osećala bi se mirnije i udobnije, a i Vi takođe.
- Ne zaboravite da se brinete o sebi
Za većinu ljudi briga o sebi je redovna, svakodnevna pojava. Ali za majke novorođenčadi, to ponekad može izgledati kao luksuz koji ne mogu da priušte. Većina majki nema vremena ili sklonosti da uradi mnogo za sebe, kao što je topla kupka ili jede dobro izbalansiran i hranljiv obrok. Ali treba da jedete zdravo i da odvojite malo vremena za sebe. Dakle, tražite pomoć. Ostavite bebu na neko vreme kod partnera, rođaka ili prijatelja. Radite nešto u čemu uživate.
Ovo izgleda kao čudan predlog, ali se toplo preporučuje. Mnogi članovi Vaše šire porodice i prijatelji će verovatno želeti da dođu da vide bebu. Iako ovo na papiru zvuči kao dobra ideja, u stvarnosti je upravo suprotno. Prvih šest do osam nedelja je presudno za Vas, a posebno za Vašu bebu, jer ste oboje krhki. Dakle, najbolje je reći: Ne, svojoj porodici i prijateljima ako izraze želju da vide Vas ili bebu. Oni mogu preneti neke zarazne bolesti Vašoj bebi, tako da je najbolje posetioce svesti na minimum.
- Obratite pažnju na svoje mentalno zdravlje
Ovo je izuzetno važno, posebno za nove majke koje se bore sa nedostatkom sna, dojenjem, hormonalnim promenama i nemirnim bebama pored sebe. Postporođajna depresija može uticati na Vas. Dakle, ako primetite znake postporođajne depresije (kao što su tuga, neraspoloženje, nemogućnost da se povežete sa bebom…), nemojte oklevati da potražite stručnu pomoć.
Upravo smo rekli da je dobro imati redovnu rutinu. Međutim, za nas odrasle, rutine ponekad mogu biti monotone i dosadne, posebno za mame koje su po ceo dan „zaglavljene” kod kuće sa bebom, pa možda treba da naprave male promene. Krenite novom rutom do svog omiljenog parka danas. Skuvajte novo brzo, ali ukusno jelo ili pozovite prijatelja sa kojim niste razgovarali neko vreme. Male promene mogu napraviti veliku razliku.
- Poslednje, ali ne manje važno. Ograničite stimulaciju!
Ovo se odnosi na Vašu bebu, ali može da se odnosi i na Vas. Zapamtite, Vaš um je već zauzet ceo dan i noć. Kada sam poslednji put dojila svoju bebu? Koliko je mleka popila moja beba? Kada smo zakazali pregled kod pedijatra? … Dakle, kada je u pitanju noćni odmor, slobodno prigušite svetla. Isključite sve uređaje koji su previše stimulativni (TV, računar) i odložite telefon. Ne morate da skrolujete po telefonu u 23:00. Morate se odmoriti i napuniti energijom.
Postporođajni period je težak, posebno za majke, pa uradite ono što je najbolje za Vas i Vašu bebu. Da, Vaša beba može biti Vaš prioritet, ali takođe morate da brinete o sebi. Polako, normalno je da ne možete sve sami. Zatražite pomoć i pokušajte proći postporođajni period što smirnije, u dobrom fizičkom i psihičkom zdravlju.