Sada kada je Vaša beba stigla, počinje nova faza u Vašem životu. No, morate uzeti u obzir činjenicu da u ovom trenutku morate vratiti snagu kako biste svakodnevno brinuli o svom zdravlju i zdravlju svog deteta.
Dojenje je najbolji izbor za ishranu Vaše bebe, pošto je savršeno oblikovana i najadekvatnija ishrana za nju. Vaše mleko sadrži sve neophodne prehrambene sastojke i štiti bebu od infekcija i bolesti.
Dojenje je korisno i za Vas.Ono pomaže Vašem telu da povrati svoj oblik pre trudnoće i može smanjiti rizik od: karcinoma dojke i jajnika, osteoporoze, kardiovaskularnih bolesti i gojaznosti. Zapamtite, dojenje je jeftino i uvek dostupno mleko za Vašu bebu.
Neke žene lako i prirodno prihvataju dojenje, dok drugima to pada teže i potrebno im je više strpljenja i odlučnosti, posebno ako su prvorotke.
Međutim, postoje određeni razlozi da ne dojite, kao na primer ako Vaša beba ima problema sa hranjenjem, jer je proizvodnja mleka povezana sa bebinom tražnjom. Mnogo žena doživljava bol, pucanje bradavica, čak i začepljenje kanala i infekcije, što može biti vrlo izazovno i na kraju dovesti do odluke da ne dojite, posebno ako to utiče na vaše emocionalno zdravlje. Neke žene mogu biti pogođene ozbiljnom anemijom ili drugim zdravstvenim stanjima, kada je poželjno da ne doje.
Nakon što pažljivo razmislite o mogućnostima i odlučite da ne dojite, nemojte zbog toga osećati krivicu. Mleko iz formule obezbediće sve što je potrebno za rast i razvoj Vaše bebe. To je takođe dobra prilika da se Vaš partner više uključi u ovaj proces, a za Vas to može značiti i manje brige da ćete sve što jedete i pijete preneti bebi.
Bez obzira da li ste odlučili da dojite ili ne, proces hranjenja je odličan način da uspostavite odnos ljubavi sa Vašom bebom, držeći je blizu sebe, kroz kontakt očima i nežan razgovor. Naposletku, roditeljstvo je više od dojenja.
U prvih nekoliko dana Vaše telo će proizvoditi žućkastu tečnost koja se naziva kolostrum. Kolostrum je važan kao pomoć probavnom sistemu Vaše bebe da uspostavi funkciju i zaštiti ga od infekcija. Nakon toga će Vaše grudi početi da stvaraju mleko i možda ćete početi da osećate da su punije i toplije.
Najzahtevniji period je tokom prvog meseca kada i Vi i Vaša beba učite tehniku dojenja.Hranjenje je verovatno učestalije i duže, sve dok beba ne dobije određenu snagu i uspostavi ritam.Važno je znati da je ponuda mleka u vezi sa tražnjom, tako da će se količina mleka koju unesete povećavati ili smanjivati u zavisnosti od toga koliko često hranite bebu.Zbog toga je preporučljivo da dojite kad god Vaša beba pokaže interesovanje za to (odgovorno hranjenje), iako se u početku može činiti da je dojenje sve što radite.
Kad je beba gladna, ona može: postati nemirna, sisati prste ili pesnicu, ili okrenuti glavu i otvoriti usta. Najbolje je hraniti bebu odmah, jer hranjenje bebe koja plače može biti teško.
Kad je beba gladna, ona može: postati nemirna, sisati prste ili pesnicu, ili okrenuti glavu i otvoriti usta. Najbolje je hraniti bebu odmah, jer hranjenje bebe koja plače može biti teško.
Dojenje je tehnika koju bi trebalo da usvoje i majka i beba, a usklađivanje može potrajati neko vreme, tako da Vam je potrebno strpljenje. Ako ste prvorotka, veoma je važno da naučite tehniku dojenja. Stoga, ako već niste posetili časove dojenja, možete se posavetovati sa babicom koja će Vam pomoći da naučite tehnike dojenja i dati važne savete. To će Vam pomoći da budete sigurniji da se Vaša beba pravilno hrani a povećaće i Vaše samopouzdanje u odnosu na istrajnost u odluci da dojite.
Bebu možete dojiti u različitim položajima, ali važno je da se prvo udobno smestite.Ako je to korisno, možete koristiti jastuke i jastučić.Glava i telo bebe treba da budu u ravni, a oslonac treba da bude na vratu, ramenima i leđima, kako bi mogla da pomera glavu tako da lako guta.Treba da prinesete bebu Vašim grudima tako da bude dobro oslonjena, umesto da naslanjate bebina usta na grudi.Najbolje je da centar bebinog nosa usmerite na Vašu bradavicu, tako da ona širom otvori usta.Veoma je važno da dojka ispuni usta bebe, tako da bradavica završi u zadnjem delu usta.Bebina glava treba biti blago nagnuta unazad, tako da se njena brada naslanja na Vašu dojku, a njen nos slobodno diše.
Najbolje je pri svakom dojenju naizmenično menjati dojke. Prilikom jednog hranjenja, ako se Vaša beba hrani sa obe dojke, pokušajte da beba prvo isprazni jednu dojku, a zatim je prebacite na drugu. Ovo je važno jer je količina mleka koju beba inicijalno uzima tečnija, a sledeća je gušća i bogata kalorijama.
Možda ćete primetiti i višak ili nedostatak mleka u grudima. To je normalno, a s vremenom količina proizvedenog mleka treba da se uskladi sa obrascem hranjenja Vaše bebe.
Ako imate višak mleka u grudima, više nego što beba može da proguta, možete pokušati da ga izvučete pre dojenja. Možda će doći do curenja mleka iz Vaših grudi što je normalno i pokazuje da stvarate dovoljno mleka. Radi veće udobnosti, može biti korisno da upotrebite jastučiće za dojke.
Treba da budete svesni da višak mleka, ako se ne izmlazava duže vreme, može dovesti do upale tkiva dojke, što se naziva mastitisom. U tom slučaju, grudi su Vam crvene, natečene, tople i bolne. Možete osetiti i simptome poput groznice i glavobolje. Važno je da nastavite da dojite bebu, jer je to najbolji način izlečenja mastitisa. Ako su nakon par dana simptomi i dalje prisutni, posetite lekara.
Moguće je i da će Vam faliti mleka i da ćete primetiti da je Vaša beba uznemirena nakon dojenja i da se njena težina ne povećava. U tom slučaju možete razmotriti dodavanje formule mleka dojenju i razmotriti opcije sa svojim pedijatrom.
Verovatno jedna od najvećih briga koje većina majki koje doje imaju u prvim danima života svoje bebe jeste da li beba dobija dovoljno mleka.Ne možete da izmerite količinu proizvedenog mleka, ali postoje određeni saveti koje možete slediti.Trebalo bi da, nakon dojenja, Vaša beba bude zadovoljna.Vlažne i suve pelene takođe predstavljaju dobar pokazatelj.Nakon nekoliko dana beba bi tokom 24 sata trebalo da ima najmanje 6 mokrih (teških) pelena, i što je veoma važno – trebalo bi da izbacuje mekanu, žutu stolicu.
Normalno je da Vaša beba izgubi deo početne telesne težine tokom prve dve nedelje, ali tada treba da počne da dobija na težini, što je takođe pokazatelj da li ima dovoljno mleka.
Dojenje ne bi trebalo da bude bolno, ali prvih nekoliko dana bradavice bi Vam mogle biti upaljene, što je normalno. Ako su Vam bradavice i dalje suve, ispucale ili krvare, verovatno se beba ne naslanja pravilno na grudi. Možete pokušati da koristite aktuelne proizvode za negu bradavica tokom dojenja, ali najbolje je da se obratite svom lekaru kako biste pravilno dojili.
Za veći komfor tokom dojenja možete razmotriti nošenje posebnih grudnjaka za dojenje koji su veoma praktični i omogućavaju neposredan pristup grudima. Takođe je prikladno nositi lake majice sa drikerima napred, a ako dojite napolju, šal oko ramena omogućio bi Vam više intimnosti i praktičnosti.
Bez obzira na to da li dojite bebu ili ne, veoma je važno da Vaša ishrana bude što je moguće zdravija. Možda Vam, usled trudnoće, nedostaju određeni mikronutritivni sastojci, a sve obaveze staranja o bebi mogu biti veoma iscrpljujuće. Potrebna Vam je izbalansirana ishrana kako biste bili u stanju da odgovorite na svakodnevne izazove.
Ako dojite, potrebna Vam je ishrana koja ne zadovoljava samo Vaše potrebe, koja obezbeđuje i dovoljno hranljivih sastojaka za visokokvalitetno majčino mleko kako bi se omogućio rast i razvoj Vaše bebe. Ovo je posebno važno u prvim mesecima života Vaše bebe, kada ona zavisi samo od ishrane dobijene kroz dojenje.
Opet je važno pridržavati se ishrane koja je bogata svežim voćem i povrćem, kako biste dobili potrebne vitamine i minerale, kao i vlakna za dobru probavu.
Kao izvor ugljenih hidrata možete uzeti u obzir sledeće: hleb, krompir, pirinač, testenine i žitarice. Svaki put kada je to moguće, birajte integralne žitarice i ne ljuštite koru sa krompira kada ga pečete, kako biste povećali unos vlakana. Proteine ćete naći u: mesu, jajima, ribi i mlečnim proizvodima. Pasulj, grašak i sočivo predstavljaju dobru zamenu za meso. Kako biste bolje kontrolisali težinu, preporučuje se da mahom koristite nezasićene masti, poput biljnog ulja.
Možda ćete primetiti da Vaša beba reaguje na određenu hranu koju jedete tokom dojenja, kao i da je možda potrebno da se meni prilagodi. Ponovo pokušajte da se držite plana raznovrsne ishrane koliko god je to moguće, da unosite dovoljno onoga što je potrebno.
Ne zaboravite da pijete puno vode kako biste bili hidrirani. Neke žene osećaju žeđ tokom dojenja.
Uključivanje u Vašu prehranu nekih masnih riba, koje su bogate omega 3 masnim kiselinama (losos, pastrmka, sardine, skuša), važno je i nakon trudnoće, posebno ako dojite. Dokazano je da dnevni unos majke od 200 mg DHA doprinosi normalnom razvoju mozga i očiju ploda beba koje se doje.
Ukoliko ste zabrinuti zbog porekla i mogućih zagađivača dostupnih riba ili ukoliko Vam je zgodnije da uzimate suplement, lako se možete osloniti na PreMama duo Active, jer sadrži tačnu količinu potrebne DHA.
Međutim, ukoliko ste nesigurni u vezi sa Vašim izborom hrane, razmislite o poseti Vašem doktoru ili nutricionisti, kako biste dobili odgovarajući savet.
Treba da izbegavate prerađenu i hranu sa puno šećera, zbog visokog sadržaja kalorija a niskog sadržaja hranljivih sastojaka. To će Vas samo sprečiti da vratite svoju telesnu figuru.
Iako ćete možda osećati da Vam treba više kofeina kako biste se izborili sa umorom, preporučljivo je da unos kofeina bude nizak, jer to može učiniti bebu nemirnom i dodatno uticati na Vaše navike u vezi sa spavanjem. Imajte na umu da pored kafe, čaj, čokolada i neka bezalkoholna pića takođe sadrže kofein, pa je potrebno da budete oprezni u odnosu na njihovu konzumaciju.
Tokom dojenja treba izbegavati upotrebu alkohola i pušenje, pošto to može uticati i na Vašu bebu.
Konačno, uprkos svim naporima da date sve od sebe, teško je uvek biti angažovan na zadatku i biti siguran da iz hrane koju uzimate dobijate dovoljno. Zbog toga je suplement PreMama duo Active formulisan da pomogne ženama posle trudnoće, posebno majkama koje doje, kroz osnovne hranljive sastojke za njihovo zdravlje, kao i zdravlje i razvoj njihovih beba.
Sada kada je Vaša beba stigla, počinje nova faza u Vašem životu. Odmah nakon porođaja neke žene se osećaju vrlo srećno i uzbuđeno, ali ne brinite ako to sa Vama nije slučaj, jer je u početku sasvim normalno da imate „pomešana osećanja”.
Ako ste prvorotka, svaka mala stvar u vezi sa Vašom bebom predstavljaće novo iskustvo za Vas, koje može biti prelepo i zamorno u isto vreme.
Manjak sna tokom noći verovatno je najveći izazov za svaku majku i može uticati na Vas i fizički i emocionalno. Pratite bebin ritam i odmarajte se kad god beba spava. Naučite da dajete prednost prioritetima, radite samo ono što je neophodno, a ostale domaće obaveze ostavite drugima što je više moguće. Sasvim je u redu tražiti pomoć i prihvatiti je kada je ponuđena.
Neke žene mogu nakon porođaja iskusiti depresiju. Obično se osećaju tužno, nemoćno, nesigurno, napeto ili preosetljivo. Ako imate ovakva osećanja, otvoreno razgovarajte o njima i tražite pomoć i podršku. Sa svojim lekarom možete razgovarati o različitim pitanjima, ali su porodica i prijatelji takođe od velike koristi, posebno majke koje već imaju odgovarajuće iskustvo.
Nakon porođaja Vaše telo će takođe proći kroz određene promene. Imaćete vaginalno krvarenje tokom narednih nekoliko nedelja, a kako Vam se materica vraća u prvobitni položaj, može se desiti da osetite određen bol u trbuhu.
Neke žene imaju problema sa hemoroidima, koji najčešće nestanu nakon nekoliko dana.
Iako je sve to normalno, potrudite se da redovno posećujete Vašeg lekara radi potrebnih ispitivanja i razgovora o svemu što se dešava sa Vašeim telom.
Uprkos tome što u Vašu porodicu stiže beba i uprkos svim obavezama koje sada imate, normalno je da nađete i malo vremena za sebe. To će Vam pomoći da se opustite i popravite raspoloženje. Pokušajte da napravite plan tako da Vaš partner ili drugi član porodice provodi određeno vreme sa bebom bez vašeg prisustva. Ne koristite ovo slobodno vreme za obaveze u kući, već ga maksimalno iskoristite, ponovno uspostavite vezu sa sobom i radite ono što želite da radite. I ne osećajte krivicu zbog toga! Zapamtite, Vaše emocionalno zdravlje važno je za Vas i za celu porodicu.
Takođe možete razmotriti ponovno uspostavljanje rutine vežbanja kako biste se osećali snažnije i opuštenije, a i kako biste vratili svoje telo u formu. Na početku je najbolje početi oprezno, ne preterivati. Pre donošenja bilo kakvih odluka razgovarajte sa Vašim lekarom.
Kada je u pitanju Vaš seksualni život, ne brinite ukoliko bude potrebno određeno vreme pre nego što Vam se vrati seksualni nagon. Prolazite kroz velike fizičke i emocionalne promene, a sa majčinim obavezama koje sada imate, i sve to uz skraćeno vreme spavanja, to je sasvim normalno i očekivano. Kada osećate da ste spremni za seks, to je obično u redu ako je vaginalno krvarenje prestalo. Ipak, najbolje je da se prvo konsultujete sa svojim ginekologom.
Da ponovimo da briga o sebi znači i pridržavanje zdrave ishrane kao i mogućnost uzimanja suplementa PreMama duo Active koji će Vam pomoći da pratite tempo majčinstva i obezbedite kvalitetno majčino mleko za bebu.
Konačno, briga o maloj bebi istovremeno je jedan od najlepših i najzahtevnijih poslova za svaku ženu. Koliko god je važno dobro se brinuti o svojoj bebi, od suštinske je važnosti i da se sami pobrinete za svoje potrebe. Ne zaboravite da čestitate sebi za sve što ste postigli do sada i uživajte u svakom danu života Vaše bebe, jer će ona veoma brzo izrasti.