Dobrodošli u PreMama duo Active kalendar trudnoće!
PreMama duo Active kalendar trudnoće pomaže Vam da saznate u kojoj ste fazi trudnoće i daje Vam informacije o promenama koje se dešavaju u Vašem telu, kao i o razvoju Vaše bebe za svaku fazu trudnoće.
Izaberite Datum
Vaše telo
Čestitamo, trudni ste!
U ovom periodu puno žena se uopšte ne oseća i ne izgleda drugačije, ali to nije razlog za zabrinutost.Ako se osećate drugačije, verovatno ste umorniji nego inače ili čak iscrpljeni, a možda ćete imati i vrtoglavicu.Dosta trudnica oseća mučninu, što može biti praćeno povraćanjem.Ova mučnina se naziva „jutarnja mučnina“, mada se može pojaviti u bilo koje doba dana ili noći, a ako imate manje sreće, simptomi mogu trajati tokom celog dana.To takođe nije razlog za brigu – „jutarnja mučnina“ je znak zdrave trudnoće i verovatno ćete se osećati mnogo bolje nakon trinaeste – četrnaeste nedelje trudnoće.
U ovom periodu Vaš metabolizam će se donekle povećati i Vi ćete početi da dobijate na težini. Vaše grudi će, verovatno, postati osetljivije. Možda ćete imati zatvor ili češću potrebu za mokrenjem. Međutim, upotrebu vode, kao ni svežeg voća i povrća ne treba smanjiti.
Ako već niste posetili svog ginekologa, sada je vreme da rezervišete prvi termin za pregled kako biste potvrdili trudnoću i dobili početne informacije i savete.
Vaša beba
U ovom periodu trudnoće, do 8. nedelje, svi unutrašnji organi bebe biće u odgovarajućem položaju, iako razvoj tek sledi. Na kraju ovog perioda Vaša beba će početi da poprima tipičan izgled ljudske bebe i biće dugačka oko 2,5 cm. Srce će moći da se čuje, što će biti moguće detektovati na ultrazvuku, sa oko 180 otkucaja u minuti. To pokazuje da u njenom malom telu krv već cirkuliše.
Vaše telo
Ako spadate među žene koje imaju „jutarnju mučninu” ili osećate umor zbog trudnoće, dobra vest je da će od ovog trenutka simptomi najverovatnije početi da nestaju. Do tog trenutka Vaša materica dostiže veličinu grejpfruta. Možda ćete doživeti i neke promene na koži lica, poput promene boje kože u vidu tamnijih mrlja nazvanih melazma, a koje će nakon trudnoće nestati. Kako se povećavaju grudi i donji deo trbuha, razmislite o tome da nabavite odgovarajući grudnjak i odeću.
Vaša beba
Na kraju ovog perioda Vaša beba poprima izgled ljudskog bića, iako je njena ukupna dužina svega oko 6 cm. Nećete to moći da osetite, ali beba je tada akivna i pomera se u Vašoj materici. Ona može da pomera ruke, isteže prste, a počinje i formiranje polnih organa, mada ih još nije moguće detektovati na ultrazvuku. Ultrazvučni pregled u ovom periodu potvrdiće otkucaje srca Vaše bebe.
Vaše telo
U ovom periodu trudnoća postaje očigledna, kako Vam raste stomak. Verovatno ste dobili nekih 2,5 – 4,5 kilograma i vreme je da nabavite odgovarajuću odeću. Pošto su mučnina i umor prošli, poželjno je da počnete sa vežbanjem prilagođenim trudnoći, što Vam pomaže da ostanete u formi i pripremite se za porođaj.
Vaša beba
Ovo je period intenzivnog rasta Vaše bebe, a u poslednje 4 nedelje ona je udvostručila dužinu i dostigla težinu od oko 130 g. Spoljašnjost polnih organa je već formirana i Vaš lekar na ultrazvučnom pregledu može da otkrije da li očekujete devojčicu ili dečaka. U ovoj fazi beba bi mogla da počne da sisa prst, a ako budete imali sreće, možda ćete imati priliku da to vidite na ultrazvuku. Vaša beba već ima svoje otiske prstiju.
Vaše telo
Čestitamo, na pola ste puta!Verovatno ćete primetiti da se u ovom periodu ne povećava samo Vaš stomak, već i bedra i zadnjica.To, naravno, nije razlog za zabrinutost, pošto je prirodno da Vaše telo stvara zalihe masti kako bi ih potom koristilo tokom dojenja.Na Vašem stomaku i grudima mogu se pojaviti i strije.Grudi i kožu stomaka možete nežno masirati koristeći odgovarajuću kremu ili ulje, kako biste održali mekoću i elastičnost.Kako beba raste, možda ćete početi da osećate gorušicu, što je takođe normalno.Preporučuje se jedenje manjih porcija hrane, izbegavanje alkohola, začina i druge hrane ili pića za koje osećate da pogoršavaju simptome.Ako je potrebno, postoje bezbedni lekovi za trudnice, a na koje će Vam ukazati Vaš lekar ili farmaceut.
Vaša beba
Čula Vaše bebe sada se brzo razvijaju i beba kroz matericu može čuti zvuke. Iako je još uvek mala, sada možete osetiti i njene pokrete. Na glavi će izrasti dlake a formiraju se i prvi zubi u desnima. Nervni sistem se brzo razvija i sa razvojem mišića, beba počinje da stiče kontrolu nad svojim pokretima. Beba je dugačka oko 15 cm, od glave do pete, a njena težina je oko 270 g. Do 20. nedelje koža Vaše bebe prekriva se belom masnom supstancom zvanom verniks, za koju se veruje da štiti kožu tokom više nedelja u amnionskoj tečnosti.
Vaše telo
Kako Vaš stomak raste, Vaša trudnoća postaje očiglednija drugim ljudima.U ovom periodu trudnoće Vaša materica počinje da izvodi vežbe u vidu kontrakcija zvanih Brekston Hiks kontrakcije, koje joj zapravo pomažu da se pripremi za porođaj.Povremeno ćete u stomaku osetiti grčenje u trajanju od nekoliko sekundi, što je način na koji se manifestuju.Vaše grudi takođe mogu postati osetljivije, što je posledica hormonskih promena koje ih pripremaju za dojenje, i može da iscuri malo mleka, što je sasvim normalno.
Vaša beba
Do kraja ovog perioda beba je porasla na ukupno oko 20 cm, i dostigla težinu veću od 600g. Krajem 24. nedelje oči bebe će se prvi put otvoriti.Njene linije lica su formirane i sada podsećaju na izgled bebe kakav ćete videti nakon porođaja.Ritam bebinog srca usporava na oko 140-150 otkucaja u minuti.Otprilike u to vreme beba je prekrivena finim, mekanim dlakama koje se nazivaju lanugo.Veruje se da lanugo održava odgovarajuću temperaturu bebinog tela.Obično nestaju pre rođenja, ali nešto lanuga može ostati na koži Vaše bebe čak i nakon rođenja, i tek nakon toga otpasti.Vaša beba sada ima cikluse spavanja i budnog stanja, što ćete možda primetiti u narednom periodu, a koji možda nisu u skladu sa Vašim ritmom.Vaša beba tokom cele trudnoće dobija kiseonik kroz posteljicu.Pluća još ne mogu pravilno da rade, ali Vaša beba vežba pokrete disanja kako bi se pripremila za život izvan materice.U 24. nedelji trudnoće šanse za preživljavanje u slučaju prevremenog rođenja rastu, ali postoji povećan rizik od invaliditeta.
Vaše telo
Vaš stomak i grudi postaju sve veći i potrebno je da prilagodite svoje pokrete Vašim novim „proporcijama“.Možda ćete početi da osećate određen pritisak ili čak grčeve u nogama i oticanje nogu i ruku, što je češće u popodnevnim satima.To je normalno i uzrokovano je zadržavanjem vode.Kako beba raste, ona zauzima deo prostora Vašeg stomaka.Ako već nemate probavne smetnje i gorušicu, možda ćete početi osećati simptome već sada, što je sasvim normalno.Možete pomoći sebi tako što ćete jesti manje obroke i izbegavati hranu koja pogoršava simptome.Ako su simptomi trajni i izazivaju nelagodu, obratite se lekaru ili farmaceutu.Takođe možete da osetite nedostatak daha izazvan pritiskom koji Vaša materica vrši na dijafragmu ispod pluća.
Vaša beba
Do kraja ovog perioda beba će težiti više od 1 kg. Još uvek je u stanju da promeni položaj u materici i postaće aktivnija u ovoj fazi. Beba odgovara na dodir i zvuk, a vrlo glasan šum je može naterati da skače i udara. Beba sada redovno ispušta urin u amnionsku tečnost. Vaša beba sada počinje da intenzivno stvara masnoću a pluća se brzo razvijaju kako bi se pripremila za proces disanja nakon rođenja.
Vaše telo
Sada ulazite u treće tromesečje Vaše trudnoće.Verovatno ćete ponovo početi da se osećate umorno zbog svih dodatnih potreba Vašeg tela i sve veće bebe.Iskoristite svaku priliku da se odmarate i podižite noge što češće možete.Zglobovi karlice počeće da se šire kako bi se pripremili za porođaj.Zbog toga možete osetiti nelagodu ili čak bol, posebno ako duže vreme stojite.Pokušajte da ne pravite nagle pokrete kako ne bi došlo do povrede karlice.Kako se pritisak na mokraćnu bešiku povećava, možda ćete osećati potrebu da je ispraznite češće, čak i tokom noći.Ako imate poteškoća da zaspite noću, pokušajte da legnete na stranu i poduprete Vaš stomak jastukom radi veće udobnosti.
Vaša beba
Na kraju ovog perioda težina Vaše bebe je gotovo 2kg, a njena ukupna dužina je oko 30cm.Beba sad ima manje prostora za kretanje i većinu vremena drži noge pritisnute na grudi.Ako se okrene glavom prema dole, ostaće u tom položaju do porođaja.Ako ne, još ima vremena da se okrene.Njene oči su dovoljno razvijene da mogu da prave razliku između svetla i tame.Kako stvara masnoću, njena koža postaje manje naborana i glatkija.Verniks i lanugo počinju da nestaju.Tokom ovog perioda pluća se intenzivno razvijaju i ispunjavaju surfaktantom koji je važan za kasnije disanje.
Vaše telo
Ulazite u poslednje nedelje trudnoće. Vaš stomak je sada prilično velik i utiče na sve Vaše telesne aktivnosti. Možete osećati bol u leđima i donjem delu stomaka tokom dužeg stajanja, a stopala i ruke mogu biti natečeni, posebno uveče. Brekston Hiks kontrakcije postaju sve primetnije kako se Vaša materica priprema za predstojeći porođaj.Ukoliko postanu bolne ili učestale, obratite se svom lekaru.Vaša beba će se smestiti niže u Vašoj karlici kako bi se pripremila za porođaj, što će Vam, ako imate žgaravicu ili nedostatak daha, pomoći da ublažite simptome.U ovom periodu puno žena oseća potrebu da „čisti kuću“, ali pazite da ne preterate.
Vaša beba
Vaša beba sada stvara zalihe masnoće i značajno uvećava težinu, približno 140g nedeljno. Centralni nervni sistem se još uvek razvija, a bebini refleksi svakim danom postaju sve bolji. Kosti postaju čvršće, ali kosti lobanje će ostati meke i razdvojene do rođenja kako bi se omogućio lakši prolazak glavice Vaše bebe kroz porođajni kanal tokom porođaja, ali će mozak i dalje biti zaštićen. Do 36. nedelje trudnoće Vaša beba je dugačka oko 32 cm i teži oko 2,5 kilograma. Njena koža će biti meka i glatka, beba će imati nokte i, eventualno, do 5 cm kose na glavi. Pluća će biti spremna za disanje ako se beba rodi u 36. nedelji trudnoće, a probavni sistem će biti u stanju da prerađuje majčino mleko.
Vaše telo
Kako se približavate datumu porođaja, Vaš stomak postaje prilično velik i nosite veliko opterećenje. Veoma je važno da se odmarate što je više moguće. Redovno radite vežbe karličnog dela, jer beba sada vrši značajan pritisak na bešiku. Verovatno ćete posećivati svog ginekologa jednom nedeljno, ili još češće ako je potrebno. Trebalo bi da više ne dobijate na težini. Iako se računa da trudnoća traje 40 nedelja, smatra se da je beba rođena „na vreme“ ako se rodi između 38. do 42. nedelje.
Vaša beba
Smatra se da je normalna težina bebe između 2,5 kg i 4 kg.Pluća i nervni sistem koji se razvijaju sporije od ostalih organa trebalo bi da budu potpuno funkcionalni do kraja trudnoće.Vaša beba stalno pomera oči i uspostavila je ritam spavanja i budnog stanja.Pošto je sada mnogo veća, pokreti su ograničeni i nisu veoma intenzivni, a u Vašoj materici se nalazi manje amnionske tečnosti.U poslednjim satima trudnoće, njena boja se menja iz providne u mlečno belu.U probavnom sistemu Vaše bebe postoji zelena supstanca, koja se zove mekonijum.To će biti prva stolica Vaše bebe nakon rođenja.Lanugo bi takođe trebalo da je gotovo potpuno nestao, ali se neke bebe rađaju sa malim površinama pod lanugom.
U ovoj fazi beba je pripremljena za porođaj a Vas očekuje radost skorog upoznavanja. Srećno!