PreMama duo Active– Zna šta je potrebno budućoj mami!

Vaša ishrana tokom trudnoće

 

Zdrava ishrana je od suštinskog značaja tokom trudnoće. Koliko god da je važno da se brinete o sebi, sada i Vaša beba zavisi od hrane koju dobija, a koja je neophodna za odgovarajući razvoj i rast.

Iako se kaže da tokom trudnoće jedete za dvoje, to ne znači da treba da udvostručite količinu hrane koju jedete, nego da vodite računa o kvalitetu hrane.

Generalno, trudnoj ženi je potrebno samo oko 300 kalorija dnevno više nego tokom perioda pre trudnoće.

Takođe, nije potrebno da tokom trudnoće budete na posebnoj dijeti, već da se pridržavate istih principa zdrave ishrane koji važe za period pre trudnoće. To znači da izbalansirate unos ugljenih hidrata, proteina i masnoća i uključite puno svežeg voća i povrća, kako biste dobili vitamine i minerale, kao i vlakna koja su važna za dobru probavu, jer trudnice često imaju problema sa zatvorom.

Dobri izvori ugljenih hidrata su: hleb, krompir, pirinač, testenine i žitarice. Svaki put kada je to moguće, birajte integralne žitarice i ne ljuštite koru sa krompira kada ga pečete, kako biste povećali unos vlakana. Proteine možete dobiti iz: mesa, jaja i mlečnih proizvoda. Pasulj, grašak i sočivo predstavljaju dobru zamenu za meso. Kako ne biste previše dobili na težini, preporučuje se da mahom koristite nezasićene masti, poput biljnog ulja.

Što je Vaša ishrana uravnoteženija, to ste sigurniji da unosite dovoljno potrebnih sastojaka.

Ne zaboravite da pijete puno vode kako biste bili hidrirani.

Takođe vodite računa da uvek temeljno operete voće i povrće pre konzumiranja i da hranu dobro skuvate.

Razmislite da u ishranu uključite masnu ribu, poput lososa, pastrmke, sardine ili skuše. Ove ribe bogate su omega 3 masnim kiselinama, poput EPA i DHA, koje blagotvorno deluju ne samo na Vas, već i na Vašu bebu. Naime, dokazano je ako majka dnevno unosi 200 mg DHA to doprinosi normalnom razvoju mozga i očiju ploda.

Ukoliko ste zabrinuti zbog porekla i mogućih zagađivača dostupnih riba ili ukoliko Vam je zgodnije da uzimate dodatak ishrani, lako se možete osloniti na PreMama duo Active, jer sadrži tačnu količinu potrebne DHA.

Međutim, ukoliko ste nesigurni u vezi sa Vašim izborom hrane, razmislite o poseti Vašem doktoru ili nutricionisti, kako biste dobili odgovarajući savet.

Šta treba izbegavati?

Izbegavajte prerađenu hranu, pošto je visokokalorična, ali ima nisku nutritivnu vrednost. To su slane grickalice i slatki proizvodi poput: čokolade, slatkiša, keksa, kolača, slatkih bezalkoholnih pića itd. Previše šećera u ishrani može dovesti do nepotrebnog povećanja težine, što može predstavljati dodatno opterećenje za trudnoću a i nakon toga je teško povratiti staru težinu.

Treba izbegavati nepasterizovane mlečne proizvode, poput mekog sira; pašteta i polukuvanog mesa; sirovu ili dimljenu morsku hranu; sirova jaja i unapred pripremljene salate, kako bi se izbeglo moguće trovanje hranom.

Takođe se preporučuje da ne unosite previše vitamina A tokom trudnoće, jer on može biti štetan za bebu u razvoju. Stoga izbjegavajte džigericu i proizvode od džigerice, jer sadrže visoki nivo vitamina A. O tome morate voditi računa i prilikom izbora suplemenata koje koristite.

Izbegavajte alkohol i pušenje tokom trudnoće, a smanjite količinu kofeina koju unosite, jer to može da utiče na bebu u razvoju. Imajte na umu da osim kafe, čaj, čokolade i neka bezalkoholna pića takođe sadrže kofein.

Konačno, stalno pridržavanje pravila zdrave ishrane može biti zahtevno i prirodno je osećati se nesigurno u odnosu na to da li postupate ispravno. Stoga biste mogli razmisliti o upotrebi posebno formulisanog suplementa kakav je PreMama duo Active, koji će Vam dodatno pomoći da dobijete potrebne mikronutritivne sastojke za zdravu trudnoću.

PreMama duo Active je dodatak ishrani za žene koje planiraju trudnoću, trudnice i dojilje, koji sadrži vitamine, minerale i omega-3 masne kiseline (DHA i EPA), podeljene u tablete i kapsule. Svaka tableta sadrži 11 vitamina i 10 minerala, uključujući vitamine B, vitamine D, C i E, cink, kalcijum, magnezijum, gvožđe i druge. PreMama duo Active tablete sadrže i folnu kiselinu, koja je izuzetno važna tokom planiranja trudnoće i tokom prvih 12 nedelja trudnoće. Kapsule su bogate omega-3 masnim kiselinama.

Uz redovnu i zdravu ishranu, dnevni unos PreMama duo Active dodatka ishrani pomaže u dobijanju najvažnijih mikronutrijenata neophodnih za zdravu trudnoću i razvoj Vaše bebe.

Jutarnja mučnina

Mnoge žene tokom trudnoće osećaju jutarnju mučninu. Ona se prepoznaje po simptomima poput mučnine i povraćanja, a koji najčešće nestaju nakon 1. tromesečja. Iako se naziva jutarnja mučnina, simptomi se mogu pojaviti u bilo koje doba dana ili noći, a ako imate manje sreće, simptomi mogu trajati tokom celog dana.

Možda ćete osetiti da bi konzumiranje neke hrane bilo korisno, ali čak i ako je prisutan, efekat ne traje dugo, a dodatno može dovesti do povraćanja.

Najbolje je pridržavati se rasporeda redovnih obroka i užina, izbegavati velike porcije, masnu i začinjenu hranu. Takođe možete isprobati različite vrste hrane kako biste ustanovili šta je najbolje za Vas, ali pokušajte da to činite na najzdraviji moguć način.

Ne zaboravite da pijete puno vode kako biste bili hidrirani.

Jutarnja mučnina nije nešto o čemu ćete brinuti, pošto je to znak zdrave trudnoće, ali ako je povraćanje intenzivno i osećate se vrlo iscrpljeno, najbolje je da se konsultujete sa lekarom.

...

Da li ste već počeli da planirate? Da li ste spremni za najvažnije putovanje u svom životu?

Ne zaboravite, zdrava ishrana je važan faktor pri planiranju trudnoće jer je izvor hranljivih materija koje su vam potrebne da pripremite svoje telo za zdravu trudnoću.

Obezbedite svom telu neophodan dnevni unos hranljivih materija uz PreMama duo Active.

PreMama duo Active – Zna šta je potrebno budućoj mami!

 

 

Način života tokom trudnoće

Saveti za način života tokom trudnoće

Trudnoća je vreme kada je potrebno da u svoje životne navike unesete određene promene. Ako ste veoma aktivna osoba, razmislite o tome da smanjite nivo aktivnosti i da nađete više vremena za odmor i opuštanje.

Već smo naglasili važnost zdrave ishrane i korisnost uzimanja suplemenata kakav je PreMama duo Active, u odeljku Ishrana.

 

Vežbe tokom trudnoće

Ostati fizički aktivan je takođe važno tokom trudnoće, jer će Vam pomoći da ostanete u formi, uprkos određenom povećanju težine. Vežbanje Vam takođe pomaže da smanjite stres i da lepo spavate. Svakako biste mogli razmotriti umereni intenzitet svakodnevne rutine poput šetnje, plivanja ili vožnje biciklom u zatvorenom prostoru ili se možete pridružiti časovima vežbi za trudnice.

Koju god fizičku aktivnost da praktikujete, važno je da ne preterujete. U osnovi, trebalo bi da ste tokom vežbanja u stanju da razgovarate bez gubitka daha. U suprotnom, vežbanje je verovatno previše naporno.Redovno svakodnevno vežbanje u trajanu od 30 minuta trebalo bi da bude dovoljno.

Postoje sportovi koje treba izbegavati poput kontaktnih sportova ili bilo koje druge vrste sporta gde biste mogli da se udarite ili padnete, što može naškoditi vašoj bebi. Iako je plivanje prihvatljivo, ronjenje nije, jer beba nema zaštitu od dekompresione bolesti i gasne embolije.

Takođe bi bilo dobro da počnete sa vežbanjem mišića karlice, koji su pod velikim opterećenjem tokom trudnoće i prilikom porođaja. Normalno je ako se pojavi inkontinencija urina (nemogućnost zadržavanja mokraće) tokom trudnoće (obično prilikom kašljanja i kijanja), ali svakako ne želite da se to nastavi nakon trudnoće.

Takođe možete razmotriti pohađanje obuke za pripremu za porođaj.

Seks tokom trudnoće

Uglavnom je bezbedno imati odnose tokom trudnoće, kao što je normalno da dođe do promene u Vašem seksualnom nagonu. Neki parovi redovno imaju odnose tokom trudnoće, dok drugima nije do toga. I jedno i drugo je u redu. Kasnije u trudnoći može se desiti da primetite da orgazam ili čak seksualni odnos može izazvati Brekston Hiks kontrakcije u Vašoj materici. To je normalno i ne treba da se brinete. Samo se opustite i sačekajte dok kontrakcije prođu.

Ipak, postoje određene situacije kada bi Vam savetovali da izbegavate seks tokom trudnoće, na primer, ako ste imali teška prethodna krvarenja ili ako postoji visok rizik od infekcija, itd. Otvoreno razgovarajte o svakom aspektu trudnoće sa svojim ginekologom.

Uživajte u Vašoj trudnoći

Iako je vaše telo tokom trudnoće doživelo određene promene, a stomak postaje sve veći, nemojte se osećati zabrinuto. Nakon porođaja, dojenje, zdrava ishrana i vežbanje pomoći će Vam da se vratite u normalnu formu.

Za trudnice se često kaže da imaju „poseban sjaj i lepotu“, zato ih najbolje iskoristite i uživajte u svojoj trudnoći, jer Vam se dešava nešto prelepo.