5 uobičajenih razloga zašto se beba budi noću: dojenje, nicanje zubića i još mnogo toga
Noćno buđenje prilično je česta pritužba većine majki, naročito u prvoj godini bebinog života. Nedostatak sna nije prijatan, oko toga se svi možemo složiti. Noćni plač je teško iskustvo za svakog roditelja. Važno je znati da nismo sami. Skoro svaki roditelj prolazi kroz ovo iskustvo, tako da ćete i Vi morati da izdržite. Vaše dete Vas treba sada i nikada više neće biti ovako maleno. Zbog toga je najbolje da saznate više o mogućim razlozima noćnog buđenja Vaše bebe. Ovo su neki od uzroka, prepoznajete li ih?
Glad
Da, buđenje noću jer je Vaša beba gladna može trajati mesecima, a ponekad i posle prve godine. Ovo je sasvim normalno i nema razloga za brigu. Vaše novorođenče ima mali želudac i potrebno mu je često hranjenje da bi pravilno raslo i razvijalo se, ponekad i do 12 puta dnevno, a to može biti zamorno za roditelje. Pobrinite se da Vaša beba ima redovne obroke tokom dana kako bi dobila dnevne kalorije koje su joj potrebne, a vremenom bi se noćno buđenje trebalo smanjiti.
Nedovoljno razvijen biološki ritam
Sve bebe se rađaju sa nerazvijenim biološkim ritmom. Vaša beba ne može da razlikuje dan i noć i ciklusi spavanja su pomešani. Međutim, postoji način da poboljšate cirkadijalni ritam Vaše bebe čak i od ranog uzrasta. Većini beba treba do 8 nedelja da počnu da razlikuju dan i noć, što je savršeno doba za početak treninga spavanja.
Jedan trik bi bio da ne dozvolite svojoj bebi da spava više od 3 sata odjednom tokom dana. Nakon 3 sata, preporučljivo je probuditi bebu za hranjenje. Nastojte da soba bude svetla i glasna, uključite televizor ili usisivač tokom dana.
Uradite suprotno noću. Prigušite svetla, isključite sve elektronske uređaje i glasnu muziku. Uspostavite večernju rutinu pred spavanje i pridržavajte se toga. Mogu pomoći umirujuće aktivnosti pred noćno spavanje za bebu kao što su: kupanje, oblačenje pidžame, nežno maženje i pevanje pred odlazak u krevet. Na ovaj način Vaša beba može znati kada je noć i vreme za spavanje.
Bebe koje muče gasovi se takođe često bude
Nadimanje bebinog stomačića može izazvati mnogo neprijatnosti i mnogo suza, posebno noću. Taman kada pomislite da je Vaša beba nahranjena i presvučena, počinju suze. Da li ste pokušali pomoći svojoj bebi da podrigne? Taj gas u bebinom stomaku mora da izađe, a dobro podrigivanje nakon hranjenja, ili čak masaža stomačića, može pomoći kao dobar trik.
Nicanje zubića
Ovo je samo po sebi razumljivo. Nicanje zubića je normalan proces, ali može postati priličan problem za mnoge roditelje. Izbijanje zubića boli i može poremetiti san Vaše bebe. Pokušajte da smanjite bol hladnim oblogama ili gelovima za desni. Biserčići će se svakako pojaviti, a Vi i Vaša beba ćete izdržati i ovaj period.
Regresija spavanja usled naglih skokova rasta
Ovde koristimo množinu jer postoji nekoliko regresija spavanja tokom prve godine života Vaše bebe. Bebe se neprestano razvijaju i rastu. Samo tokom prvih 4-6 meseci, Vaša beba će udvostručiti svoju porođajnu težinu. Proces razvoja je takođe vrlo intenzivan tokom prve godine života, što utiče na njihove obrasce spavanja. Regresije spavanja se dešavaju oko 4. meseca, 6. meseca, 8. meseca, 12. meseca, 18. meseca i 2. godine. Obično traju između 2 i 6 nedelja i takođe su normalne.
Umorna mama, ako si usred svih obaveza i brige oko bebe, ne ustručavaj se da zamoliš partnera za pomoć, naročito noću. Nedostatak sna je težak za oba roditelja, ali može biti posebno težak za majku. Važno je znati da će sve neprospavane noći proći ali da je radost kada vidite kako Vaša beba raste neprocenjiva. Možeš ti to.
Sada napuštate Alkaloidovu mrežnu stranicu i prelazite na stranicu Alkaloidovog povezanog društva ili
treće strane koja snosi isključivu odgovornost za sadržaj svoje stranice, uključujući poštovanje smernica
koje su na snazi u relevantnim regijama. Poveznice na mrežne stranice Alkaloidovih povezanih društava
ne moraju nužno podlegati istim regulatornim zahtevima kao i ova stranica, dok stranice nepovezanih
trećih strana podležu uslovima i obaveštenjima o zaštiti podataka te vezanim praksama tih trećih strana.
Isključivo vlasnik takvih mrežnih stranica je odgovoran za sadržaj takvih stranica, stoga Vas upućujemo
da se informišete na tim stranicama o pravilima korišćenja, uključujući i pravila privatnosti koja se
primenjuju na tim stranicama.