Rizik od krvnih ugrušaka tokom i nakon trudnoće: Koji su simptomi i kako ih možete sprečiti?
Svaka žena koja je rodila doživeće postporođajno krvarenje. Osim toga, svaka žena koja je rodila može razviti krvne ugruške. Takođe, većina krvnih ugrušaka se javlja nakon porođaja, ali neke trudnice mogu iskusiti rizik od krvnih ugrušaka tokom trudnoće. Rizik od nastanka krvnih ugrušaka se povećava 6 nedelja nakon porođaja. Većina komplikacija od krvnih ugrušaka je posledica povreda koje se javljaju tokom porođaja. Rizik je veći nakon carskog reza nego nakon vaginalnog porođaja. Postoji nekoliko stvari koje treba uzeti u obzir kada su u pitanju rizici povezani sa razvojem krvnih ugrušaka.
Šta je krvni ugrušak, pitate se?
Krvarenje je prilično često u postpartalnom periodu. To znači da se Vaše telo oporavlja od porođaja i da se sluzokoža materice “ljušti”.
Postoje dve glavne vrste krvnih ugrušaka koji se mogu javiti nakon porođaja:
Prva vrsta je ona koja prolazi kroz vaginu nakon porođaja. Rezultat je obilnog odbacivanja sluzokože materice. I naravno, zbog uklanjanja placente nakon porođaja. Ova vrsta ugruška je potpuno bezopasna i očekuje se da u potpunosti izađe iz tela žene kroz vaginu. Postoji jedan prilično precizan način da se krvni ugrušak prepozna od redovnog postporođajnog krvarenja i to po izgledu. Krvni ugrušak je masa krvi koja se drži zajedno i formira želatinoznu strukturu ili sluz. Redovno krvarenje nakon porođaja nije tako viskozno i nema želatinoznu strukturu.
Druga vrsta ugruška je malo opasnija, na sreću ređa i zahteva lečenje. Medicinski naziv za ovaj ugrušak je duboka venska tromboza ili DVT. Obično se javlja u nozi, ruci, butini ili karlici žene i, ako se ne leči, može izazvati brojne zdravstvene probleme.
Koji su faktori rizika za duboku vensku trombozu nakon porođaja?
Evo o čemu se radi. Žena može razviti DVT tokom trudnoće, tokom porođaja i nakon porođaja. Ne postoji samo jedan profil žena koje mogu razviti DVT. Međutim, rizik od razvoja DVT tokom trudnoće se povećava ako žena ima genetsku predispoziciju za stvaranje krvnih ugrušaka ili ih je imala u prošlosti. Starija životna dob majke, gojaznost i smanjena pokretljivost su dodatni faktori, ali takođe i ako žena već ima neka zdravstvena stanja poput visokog krvnog pritiska ili dijabetesa, teških infekcija i drugo. Hirurške procedure (npr. carski rez) su jedan od ozbiljnijih faktora, kao i upotreba estrogenske terapije tokom trudnoće.
Ali šta je sa simptomima? Kako možete znati da li razvijate krvne ugruške?
Ako ste trudni ili ste se tek porodili, imajte na umu simptome kao što su kratak dah, groznica, bol (kada hodate ili stojite) i otok. Takođe, vene koje izgledaju veće nego što je normalno ili promena boje i crvenilo na Vašoj koži mogu ukazivati na razvoj krvnih ugrušaka, pa vodite računa o ovim mogućim simptomima.
Šta možete učiniti da sprečite razvoj krvnih ugrušaka?
Ako ste trudni ili ste se nedavno porodili, postoji nekoliko stvari koje možete da uradite da sprečite razvoj krvnih ugrušaka. Vežbanje može pomoći u prevenciji. Lekari Vam mogu savetovati da izbegavate da mirno sedite duže vreme, a to važi i nakon porođaja. Znamo da je teško, ali moraćete da se motivišete da se malo više krećete. Medicinski tim Vam može savetovati da hodate čak i odmah nakon porođaja, kako biste sprečili stvaranje krvnih ugrušaka. Da, znamo, otečeni ste, umorni i u bolovima, poslednje što vam treba je hodanje. Međutim, hodanje Vam može doneti više koristi nego štete.
Međutim, ako se krvni ugrušci razviju, lekar će Vam preporučiti odgovarajuće lečenje. Pokušajte da ostanete mirni tokom ovog perioda. Medicinski tim koji Vas je vodio kroz trudnoću i kasnije porođaj, pobrinuće se da se krvni ugrušci ne razviju. Ako se ipak pojave, ne brinite previše jer postoji efikasan tretman i ne bi trebalo da bude dugoročnih posledica ni za Vas ni za Vašu bebu.