Ishrana tokom dojenja: Koliko treba da jedem tokom dojenja?
Dojenje je lep proces. Ne samo da omogućava majkama da hrane i neguju svoje bebe, već je u isto vreme i sjajnana prilika za povezivanje sa bebom. Međutim, mnogim majkama taj proces ne ide lako. Većina njih se bori sa nedostatkom sna, a za mnoge nove majke i samo dojenje može biti izazov, barem u prvim danima.
Iako je dobro poznato da su bebama potrebne ishrana i nega, ista izjava se može primeniti i na majke. Bebe svoju dnevnu dozu hranljivih materija, vode i antitela dobijaju kroz majčino mleko. Ali šta je sa majkama?
Ishrana tokom dojenja je veoma važna
Zaista jeste. Opšta smernica koju većina stručnjaka daje majkama koje doje je da im tokom dojenja nije potrebna nikakva posebna ishrana. Međutim, ishrana dojilje mora biti zdrava i nutritivno uravnotežena. Šta to znači?
Sve grupe namirnica treba da budu uključene u Vašu dnevnu ishranu. To znači da jelovnik treba da sadrži puno sezonskog voća i povrća, kao i dosta izvora proteina kao što su jaja, riba i meso. Ne zaboravimo na zdrave ugljene hidrate i drugu hranu bogatu skrobom, kao što su pirinač, hleb od celog pšeničnog zrna, krompir i testenine. Konačno, treba uključiti i brze i ukusne žitarice jer su bogate vlaknima.
Kada dostignete punu proizvodnju mleka, koja bi obično bila negde između 750 ml – 1000 ml dnevno, pobrinite se da budete i dobro hidrirani.
Ono što treba da izbegavate tokom dojenja je prerađena, pržena ili generalno „brza hrana“ koja nema hranljivu vrednost. Znamo da ovo generalno nije zdrava hrana ni za koga, a posebno za dojilje. Tokom dojenja, najbolje je izbegavati i alkohol.
Neke od Vas možda slede određeni stil života (veganski ili vegetarijanski) ili se moraju pridržavati ograničene dijete iz određenih razloga. Bez obzira na to, znamo da nije uvek lako voditi računa o svojoj ishrani kada morate rešiti toliko stvari tokom dana. U ovom slučaju, dodatna suplementacija dodacima ishrani (dijetetskim suplementima) može biti od pomoći.
Kako izgleda ishrana dojilja u smislu kalorija?
Verovali ili ne, nema drastične razlike kada je u pitanju ishrana dojilja u pogledu unosa kalorija. Preporučuje se da dojilje unose samo dodatnih 450 do 500 kalorija dnevno, povrh uobičajenog preporučenog unosa kalorija za žene.
Ponekad bi potreban broj dodatnih kalorija varirao, uzimajući u obzir indeks telesne mase, da li majka doji blizance i obim dojenja, ili ako majka dojenje nadopunjuje mlečnom formulom.
Na kraju krajeva, ne treba da brinete o kalorijama dok dojite. Kontraproduktivno je biti previše strog po pitanju toga. Samo sledite potrebe svog tela. Dojenje sagoreva mnogo energije, tako da je sasvim normalno da su Vam potrebne dodatne kalorije u ishrani.
Zapamtite, Vi hranite još jedno živo biće. Proizvodite hranu koja treba da obezbedi rast i razvoj zdrave bebe. Zato je veoma važno da se zdravo hranite dok dojite i sve ostalo će biti u redu.
Možeš ti to, mama!