Majčino mleko nakon porođaja: Kada dolazi majčino mleko?
Čestitamo, postali ste mama! Verovatno već napuštate bolnicu sa najnovijim članom porodice. Takođe, verovatno imate sve spremno za dolazak: krevetac, kombinezon i puno, puno pelena pri ruci. Međutim, jedna stvar možda nedostaje u ovom trenutku – mleko.
Ako planirate da dojite, verovatno se već pitate: Kada će mi doći mleko? Sada imate gladno, uplakano novorođenče, ali nedostaje majčinog mleka. Ne brinite, stiže.
Prvo kolostrum, zatim redovno majčino mleko
Zaista, pre nego što dođe redovno majčino mleko, prilikom dojenja,Vi ustvari hranite bebu svojim kolostrumom. Pitate se šta je kolostrum? Ovo je prvo mleko koje Vaše dojke proizvode, odmah (sat ili dva) nakon rođenja. Gušće je, dolazi u manjim količinama od običnog majčinog mleka i nešto je izraženije žute boje.
Kolostrum je veoma hranljiv i ima zaštitna svojstva za Vašu bebu jer sadrži veliki broj antitela.
Takođe možete razmisliti o prikupljanju kolostruma, to bi Vam moglo pomoći da uspostavite dojenje u budućnosti. Bebi se tada može dati kolostrum pomoću čašice, kašike ili kapaljke. Količina kolostruma koju proizvedete može varirati, ali obično je između 2 ml i 20 ml tokom prvih nekoliko dana. Ako ste ranije dojili, može doći brže i u većim količinama u poređenju sa majkama koje doje prvi put. Pitajte svoju medicinsku (patronažnu) sestru ili doktora kako da sakupite kolostrum.
Ali šta je sa redovnim majčinim mlekom?
Bez brige, moglo bi potrajati neko vreme dok majčino mleko ne poteče. Postoji nekoliko pokazatelja da je Vaše telo spremno za dojenje. Obično oko 72 sata nakon porođaja, počećete da osećate da su Vam grudi pune (ili natečene). Takođe mogu biti malo čvršće, toplije i mnogo teže nego ranije. Iz Vaših grudi može početi da curi mleko. To znači da se pune majčinim mlekom i da je vreme da beba jede. Takođe možete osetiti refleks ispuštanja mleka. Ovo su osećaji peckanja u grudima koji pomažu Vašem telu da izbaci mleko iz grudi. A kada Vam mleko dođe, beba će uzimati više sa svakim podojem.
Dakle, nemojte pasti u iskušenje da sada prestanete sa dojenjem. Dojenje je proces ponude i potražnje. Što više Vaša beba traži majčino mleko, to ćete više proizvoditi. Takođe možete razmisliti o izmuzavanju kako biste povećali količinu svog mleka. Ali ako ne dojite po dnevnom rasporedu, razmislite o dojenju na zahtev. Dojenje na zahtev može biti prilično izazovno, posebno za nove i neiskusne majke, ali je veoma korisno za Vašu bebu. To se zapravo smatra boljim pristupom i za Vas i za Vašu bebu.
Bebe, u prvim danima (pa čak i nedeljama) nakon rođenja, imaju mali želudac i potrebno im je često hranjenje. Mlađe bebe obično imaju tendenciju da se hrane svaka dva ili tri sata ili čak češće, dok se ostale hrane na zahtev.
Ako odlučite da iscedite i sačuvate višak majčinog mleka na duži period, obavezno ga zamrznite. Na ovaj način možete da ga čuvate do 6 meseci i da ga odmrznete kad god Vam zatreba. Opšte je pravilo da se sveže isceđeno majčino mleko može čuvati do 4 sata na sobnoj temperaturi ili do 4 dana u frižideru.
Opustite se i uživajte u procesu dojenja
Ako ste tek postali majka, korisno je da pokušate da se opustite što je više moguće i podsetite se da uživate u vremenu koje provodite sa bebom. Oboje se sada upoznajete i ponekad to dođe prirodno. Međutim, ponekad je to zahtevniji proces, pa dajte sebi malo prostora i strpljenja. Upravo ste doneli na svet malog čoveka i trudite se svim srcem i snagom da mu obezbedite sve u prvim danima života. Radiš sjajan posao, mama!
Sada napuštate Alkaloidovu mrežnu stranicu i prelazite na stranicu Alkaloidovog povezanog društva ili
treće strane koja snosi isključivu odgovornost za sadržaj svoje stranice, uključujući poštovanje smernica
koje su na snazi u relevantnim regijama. Poveznice na mrežne stranice Alkaloidovih povezanih društava
ne moraju nužno podlegati istim regulatornim zahtevima kao i ova stranica, dok stranice nepovezanih
trećih strana podležu uslovima i obaveštenjima o zaštiti podataka te vezanim praksama tih trećih strana.
Isključivo vlasnik takvih mrežnih stranica je odgovoran za sadržaj takvih stranica, stoga Vas upućujemo
da se informišete na tim stranicama o pravilima korišćenja, uključujući i pravila privatnosti koja se
primenjuju na tim stranicama.