Oporavak nakon carskog reza i vaginalnog porođaja: u čemu je razlika?
Porođaj je poslednja faza trudnoće. Konačno je stigao trenutak koji je svaka buduća majka željno iščekivala dugih devet meseci. Čestitamo, uskoro ćete upoznati svoju bebu. Ako ste pohađali časove pripreme za porođaj, onda ste verovatno upoznati sa mogućnostima porođaja. Postoje dve različite opcije za porođaj Vaše bebe, koje se veoma razlikuju jedna od druge.
Vaginalni porođaj naspram carskog reza
Naravno, reč je o vaginalnom porođaju i carskom rezu. Oni se u velikoj meri razlikuju po načinu porođaja i vremenu oporavka u postporođajnom periodu. Međutim, ako postoji jedna stvar koja je zajednička za oba tipa porođaja, to je postporođajno krvarenje. Krvarenje i vaginalni iscedak su česti i kod vaginalnog porođaja i kod carskog reza, ali nema razloga za brigu.
Postpartalno krvarenje (ili lohije) je sasvim normalno i obično traje četiri do šest nedelja nakon porođaja. Pražnjenje će u početku biti prilično obilno, ali će se obično nakon 4 dana postepeno smanjivati, biće tamno crvene ili smeđe boje i može trajati narednih šest nedelja. Tokom ovog perioda, dobra je ideja da koristite higijenske uloške, a ne tampone, jer to povećava rizik od infekcije.
Ipak ukoliko primetite da je krvarenje sve obimnije uz prisustvo ugrušaka svetlocrvene boje, budite na oprezu i obavezno se javite svom ginekologu ako:
Lohije budu i posle 4 dana nakon porođaja svetlocrvene boje.
Lohije imaju neugodan miris ili dobijete temperature ili drhtavicu.
Imate abnormalno obimno krvarenje (uložek se natopi za sat vremena i pun je ugrušaka koji su veći).
Takođe, tokom ovog perioda primetićete da Vam se stomak polako vraća u prvobitnu veličinu. To je proces koji može da potraje, pa nemojte žuriti, svaka majka prolazi kroz isto. Grčevi su takođe česti kod obe vrste porođaja tokom ovog perioda. Iako mogu biti neprijatni, oni su sasvim normalan deo postporođajnog perioda, a povezani su sa kontrakcijama i smanjenjem materice. Dakle, nema razloga za brigu.
Ovo su glavne karakteristike i sličnosti između vaginalnog porođaja i carskog reza. Šta je sa razlikama?
Vaginalni porođajaj:
Kao što ime govori, to je vrsta porođaja koja uključuje porođaj kroz vaginalni kanal. Ovo je najčešći način rađanja, a prema nekim izvorima i najsigurniji. Vaginalni porođaj se sastoji od tri odvojena dela. Trudovi, porođaj bebe i porođaj placente. Vaginalni porođaj može biti spontan ili indukovan (izazvan, odnosno ubrzan lekovima), a u određenim trenucima postoji i potpomognut vaginalni porođaj. Ovo je vrsta vaginalnog porođaja gde akušer koristi pincete ili vakuum da pomogne prolaz bebe iz vaginalnog kanala.
Vreme oporavka je obično kraće nakon vaginalnog porođaja (u poređenju sa carskim rezom) i niže su stope infekcije.
Takođe, bebe rođene vaginalno mogu imati manji rizik od respiratornih problema. Laktaciju i dojenje je obično lakše uspostaviti nakon vaginalnog porođaja.
Vaginalni porođaj se smatra najpoželjnijom opcijom kad god je to moguće, iako postoje određene neprijatnosti, kao što je epiziotomija. Epiziotomija je rez otvora vagine koji često izvodi medicinski tim. Ako doživite vaginalni rascep u nekom trenutku tokom vaginalnog porođaja (ili vam lekar napravi rez perineum-a ( međice oko vagine) – epiziotomija), verovatno ćete imati šavove na tom području nakon porođaja. Šavovi mogu učiniti sedenje i hodanje bolnim iskustvom, ali taj deo oporavka ne bi trebalo da traje duže od nekoliko nedelja. Dakle, nema potrebe za brigom.
Carski rez:
Carski rez je još jedna opcija za porođaj Vaše bebe i razlikuje se od vaginalnog porođaja. Boravak u bolnici posle carskog reza je obično duži nego posle vaginalnog porođaja, u većini slučajeva od dva do četiri dana. Prema nekim procenama, potpuni oporavak posle carskog reza traje četiri do šest nedelja, a za to vreme majke se mogu suočiti sa istim izazovima kao i kod vaginalnog porođaja: grčevi, kontrakcije i skupljanje materice. Naravno, tu je i bol.
Dok ste još u bolnici, verovatno ćete dobiti lekove za ublažavanje bolova i nelagodnosti. Kada je reč o samom rezu, prvi savet koji ćete dobiti je da vodite računa o rani. Vaš medicinski tim će Vam verovatno dati uputstva kako da nežno čistite i sterilišete ranu. Takođe će Vam se savetovati da nosite široku pamučnu odeću i donji veš koji ne dodiruje i ne iritira rez.
Zatim, morate se dosta odmarati tokom perioda oporavka. Odložite teške, fizički zahtevne kućne poslove na neko vreme i slušajte svoje telo. Ne podižite ništa teže od vaše bebe prvih šest do osam nedelja. S druge strane, vežbanje i kratke šetnje tokom ovog perioda bi bile korisne. One su odličan način za povećanje izdržljivosti i snage.
Konačno, bez obzira na vrstu porođaja, pobrinite se da posle porođaja sve radite lagano. Najbolje je da provedete postporođajni period povezujući se sa bebom i oporavljajući se od porođaja. Hranite se pravilno i pazite na sebe. Podrška i pomoć Vaših najmilijih sigurno će Vam dobro doći. Ne opterećujte se previše novim izgledom Vašeg tela koje ćete možda imati nakon porođaja. Zapamtite da je iz Vašeg tela izraslo novo živo biće, što je svakako veličanstveno, tako da će možda trebati neko vreme da se Vaše telo i organizam vrate u normalu.
Budite ljubazni prema sebi i ne žurite sa procesom. Srećno!
Sada napuštate Alkaloidovu mrežnu stranicu i prelazite na stranicu Alkaloidovog povezanog društva ili
treće strane koja snosi isključivu odgovornost za sadržaj svoje stranice, uključujući poštovanje smernica
koje su na snazi u relevantnim regijama. Poveznice na mrežne stranice Alkaloidovih povezanih društava
ne moraju nužno podlegati istim regulatornim zahtevima kao i ova stranica, dok stranice nepovezanih
trećih strana podležu uslovima i obaveštenjima o zaštiti podataka te vezanim praksama tih trećih strana.
Isključivo vlasnik takvih mrežnih stranica je odgovoran za sadržaj takvih stranica, stoga Vas upućujemo
da se informišete na tim stranicama o pravilima korišćenja, uključujući i pravila privatnosti koja se
primenjuju na tim stranicama.