...

Postporođajna briga za majke: 10 saveta kako lakše prebroditi postporođajni period

Rođenje deteta je jedan od trenutaka koji će sigurno promeniti život žene. Čini se da je period nakon porođaja (koji se često naziva i postpartalni period) najizazovniji za većinu majki. Ne samo da su odgovorne za malo ljudsko biće koje su stvorile, već je i njima samima potrebno malo ljubavi i brige. Majke su u ovom periodu u posebno osetljivom emotivnom i fizičkom stanju, pa su narednih šest do osam nedelja nakon porođaja posebno važne za postporođajnu negu.

Šta je postpartalni period i kako ga lakše prebroditi?

Kao što ime govori, to je period nakon rođenja deteta i do osam nedelja nakon toga. Ovo je izazovan period u kojem roditelji pokušavaju da se povežu sa svojom bebom, uspostave dobre obrasce spavanja i prakse dojenja koje će koristiti ne samo bebi, već i majci. Iako je mama uglavnom fokusirana na svoju malu, divnu bebu i mami je zapravo potrebna postporođajna nega. Neispavana je, umorna i verovatno oseća bolove (barem prvih nekoliko dana). Ne zaboravimo, ona se svakodnevno nosi i sa hormonskim promenama.

Ovde dajemo savete i opšte predloge kako majci malo olakšati postporođajni period. Zapamtite, srećna mama znači srećnu bebu:

  • Spavajte kada beba spava

Ili barem iskoristite svaku priliku da napravite preko potrebnu pauzu. Idite rano u krevet, odspavajte popodne. Faza novorođenčeta je stresna za oba roditelja, ali više za majku. Verovatno ustajete da promenite pelene, dojite bebu i uspavljujete je. Iscrpljujuće je, sigurno. Nedostatak sna je težak, pa ako imate priliku da se odmorite i naspavate… iskoristite je.

  • Budite ljubazni prema sebi

Stvorili ste novi život! Morate biti strpljivi i ljubazni prema sebi. Negativnost i samokritika su kontraproduktivni i neće Vam doneti ništa osim problema. Imajte malo saosećanja i milosti prema sebi. Vi ste divna majka, najbolja za svoje dete, a postporođajni period će proći. Pokušajte da budete dobri i blagi prema sebi.

  • Pronađite načine da budete aktivniji

Znamo da odlazak u teretanu nije na listi prioriteta u postporođajnom periodu. Međutim, postoje načini da ostanete aktivni čak i sa novorođenčetom pored Vas. Jednostavno izađite u šetnju, stavite bebu u kolica i idite u šetnju bar 30 minuta. Biće dobro za Vas i bebu boravak i kretanje na svežem vazduhu. Osim toga, promena okruženja je uvek dobra.

  • Prihvatite pomoć kad god možete

Nije uzaludna izreka da je „ potrebno selo da bi se odgajalo dete “. Ako imate priliku da dobijete pomoć u domaćinstvu ili oko deteta, iskoristite je. Ovo će Vam uštedeti mnogo energije i vremena, a takođe je i dobar način da uključite partnera u brigu o detetu ili obavljanje kućnih poslova.

  • Uspostavite rutinu sa svojom bebom

Sa novorođenčetom u kući, stvari lako mogu postati „haotične“. Zato je uspostavljanje rutine jako važno i koristiće Vama, koliko i Vašoj bebi. Bilo da se radi o jutarnjoj ili noćnoj rutini, rutina je predvidljiva radnja ili niz aktivnosti koje se ponavljaju, koje će pomoći da se stvari odvijaju glatko i da Vam dani (ili noći) budu organizovaniji i lakši. To je veoma važno za Vašu bebu jer joj daje osećaj sigurnosti i stabilnosti. Vaša beba će početi da prepoznaje znake rutine, poput vremena za ustajanje i početak dana ili ponovnog spavanja. Osećala bi se mirnije i udobnije, a i Vi takođe.

  • Ne zaboravite da se brinete o sebi

Za većinu ljudi briga o sebi je redovna, svakodnevna pojava. Ali za majke novorođenčadi, to ponekad može izgledati kao luksuz koji ne mogu da priušte. Većina majki nema vremena ili sklonosti da uradi mnogo za sebe, kao što je topla kupka ili jede dobro izbalansiran i hranljiv obrok. Ali treba da jedete zdravo i da odvojite malo vremena za sebe. Dakle, tražite pomoć. Ostavite bebu na neko vreme kod partnera, rođaka ili prijatelja. Radite nešto u čemu uživate.

  • Ograničite posete

Ovo izgleda kao čudan predlog, ali se toplo preporučuje. Mnogi članovi Vaše šire porodice i prijatelji će verovatno želeti da dođu da vide bebu. Iako ovo na papiru zvuči kao dobra ideja, u stvarnosti je upravo suprotno. Prvih šest do osam nedelja je presudno za Vas, a posebno za Vašu bebu, jer ste oboje krhki. Dakle, najbolje je reći: Ne, svojoj porodici i prijateljima ako izraze želju da vide Vas ili bebu. Oni mogu preneti neke zarazne bolesti Vašoj bebi, tako da je najbolje posetioce svesti na minimum.

  • Obratite pažnju na svoje mentalno zdravlje

Ovo je izuzetno važno, posebno za nove majke koje se bore sa nedostatkom sna, dojenjem, hormonalnim promenama i nemirnim bebama pored sebe. Postporođajna depresija može uticati na Vas. Dakle, ako primetite znake postporođajne depresije (kao što su tuga, neraspoloženje, nemogućnost da se povežete sa bebom…), nemojte oklevati da potražite stručnu pomoć.

  • Izađite iz rutine

Upravo smo rekli da je dobro imati redovnu rutinu. Međutim, za nas odrasle, rutine ponekad mogu biti monotone i dosadne, posebno za mame koje su po ceo dan „zaglavljene” kod kuće sa bebom, pa možda treba da naprave male promene. Krenite novom rutom do svog omiljenog parka danas. Skuvajte novo brzo, ali ukusno jelo ili pozovite prijatelja sa kojim niste razgovarali neko vreme. Male promene mogu napraviti veliku razliku.

  • Poslednje, ali ne manje važno. Ograničite stimulaciju!

Ovo se odnosi na Vašu bebu, ali može da se odnosi i na Vas. Zapamtite, Vaš um je već zauzet ceo dan i noć. Kada sam poslednji put dojila svoju bebu? Koliko je mleka popila moja beba? Kada smo zakazali pregled kod pedijatra? … Dakle, kada je u pitanju noćni odmor, slobodno prigušite svetla. Isključite sve uređaje koji su previše stimulativni (TV, računar) i odložite telefon. Ne morate da skrolujete po telefonu u 23:00. Morate se odmoriti i napuniti energijom.

Postporođajni period je težak, posebno za majke, pa uradite ono što je najbolje za Vas i Vašu bebu. Da, Vaša beba može biti Vaš prioritet, ali takođe morate da brinete o sebi. Polako, normalno je da ne možete sve sami. Zatražite pomoć i pokušajte proći postporođajni period što smirnije, u dobrom fizičkom i psihičkom zdravlju.

Pogledajte povezane tekstove

Saveti za mame

...

Zašto je redovan unos DHA u preporučenim količinama izuzetno važan tokom trudnoće i dojenja?

DHA (dokozaheksaenska kiselina) spada u grupu omega 3 masnih kiselina. Omega 3 masne kiseline su jedna od dve familije esencijalnih masnih kiselina. One se ne mogu sintetisati u ljudskom telu, ali su vitalne za normalan metabolizam i zdravlje našeg organizma.

DHA je glavni konstituent ćelijskih membrana i ima mnogobrojne uloge u raznim procesima koji se odvijaju u našem organizmu.

Danas je dobro poznato da DHA doprinosi normalnoj funkciji mozga i održavanju zdrave funkcije vida.  

Naučni dokazi su potvrdili da se DHA intenzivno akumulira u mozgu i očima bebe, naročito u poslednjem trimestru trudnoće, kao i u prvih šest meseci života bebe, kada se ona uglavnom hrani majčinim mlekom, ukoliko majka može da doji. U tom periodu beba sve hranljive sastojke dobija iz majčinog mleka, čiji hranljivi sastav zavisi samo od ishrane majke.  

Zvanična preporuka je da dnevni unos DHA kod trudnica i dojilja ne bude ispod 200 mg , zbog vitalne važnosti odgovarajućeg unosa DHA za normalan razvoj mozga i funkcije vida kod beba. 

Kao i druge omega 3 masne kiseline, DHA se većinom nalazi u masnoj ribi, kao što su losos, tuna ili sardine. Stavovi i mišljenja oko unosa ribe tokom trudnoće su različiti. Oprez treba da postoji zbog porekla ribe i eventualnog zagađenja. 

PreMama duo Active dodatak ishrani sadrži 200 mg DHA u jednoj kapsuli, kako bi se obezbedio preporučeni dnevni unos za majku i bebu. 

Vidi više

Saveti za mame

...

Dojenje i bol: kako to prevazići?

Dojenje je jedan od najprirodnijih, normalnih procesa koje žena može iskusiti tokom svog života. To je prelep trenutak povezivanja majke i deteta. Stručnjaci savetuju majkama isključivo dojenje deteta najmanje 6 meseci i da nastave da dohranjuju svoje dete majčinim mlekom do 2 godine.

Majčino mleko je idealna hrana za bebe. Sadrži hranljive materije potrebne za pravilan rast i razvoj bebe, kao i antitela koja štite bebu. Osim što je dobro za bebu, dojenje je dobro i za majku.

Međutim, nekim majkama dojenje može predstavljati izazov, pa tako neke imaju probleme kao što su nelagodnost i bol tokom procesa dojenja. Budite strpljivi, to je sve očekivano, jer i mami i bebi treba vremena da se naviknu na proces dojenja, ali nakon što uspiju, dalje sve ide glatko.

Koji su izazovi dojenja?

Postoji više izazova za majku koja doji, posebno ako kroz sve to prolazi prvi put. Navešćemo neke:

  • Prepunjenost dojki je veliki izazov za većinu dojilja. Kada se grudi prepune mlekom, mogu biti tvrde i veoma bolne. To se najčešće dešava u prvim danima dojenja, kada bebi zapravo treba veoma malo mleka, ali vrlo često. Razlog može biti i prekomerna proizvodnja mleka dok se ne uspostavi balans između potražnje i proizvodnje ili jednostavno beba u početku može nepravilno da sisa.
  • Ukoliko beba nepravilno hvata bradavicu tokom sisanja, to može izazvati bol ili čak krvarenje bradavica, što takođe izaziva dodatnu nelagodnost i bol.
  • Začepljeni mlečni kanali su jedan od čestih razloga za bolne grudi kod dojilja. Ako se mlečni kanali u dojkama ne dreniraju pravilno, mogu se začepiti, što je takođe neprijatno i bolno iskustvo. Možete osetiti kvržicu na mestu gde je mlečni kanal blokiran. Ne brinite, to je normalno. Međutim, ako se začepljeni kanal ne izdrenira (iscedi), to može dovesti do mastitisa (upale mlečnih žlezda i kanalića), što takođe može biti prilično nelagodno i bolno iskustvo.
  • Mastitis je zapaljenje tkiva dojke koje ponekad može uključivati i infekciju. Posledice su otok, bol u dojkama i crvenilo, što može biti prilično teško za majku. Mastitis takođe može izazvati simptome slične gripu sa temperaturom, a bol je obično intenzivniji od bola kod začepljenih mlečnih kanala. Obavezno se obratite svom lekaru ako sumnjate da imate mastitis. Možda će Vam trebati dodatna terapija, kao što su antibiotici.

Šta možete učiniti da smanjite verovatnoću pojave bolova tokom dojenja?

Postoji više stvari koje možete učiniti da smanjite bol tokom dojenja u zavisnosti od situacije.

  • Prvenstveno, možda zvuči kontraintuitivno, ali u većini slučajeva morate da pregurate bol i da nastavite sa dojenjem. Vašim bradavicama možda treba malo vremena da očvrsnu nakon čega je dojenje bezbolan process.
  • Najvažnije je obezbediti da beba dobro i pravilno drži bradavicu tokom sisanja, jer nepravilan prihvat može da izazove ranice na bradavicama, a potom i ostale prateće probleme i naravno bol.
  • Kada imate začepljen mlečni kanal, topao tuš i nežna masaža bolne dojke mogu biti veoma efikasni za dreniranje začepljenih kanala i ublažavanje bolova. Toplina tuša i pritisak masaže podstiču protok mleka i mogu sprečiti ozbiljniji problem kao što je mastitis. Kada se dojke dobro izmasiraju i iscede više puta tokom prvih dana dojenja, kada se svi kanalići kojima teče mleko u dojkama ,,razrade’’ i kada se uspostavi redovno dojenje, ovaj problem biva potpuno prevaziđen.
  • Ukoliko količina mleka još nije izbalansirana sa potrebama bebe, izmuzavanje pomoću pumpice nakon podoja, može dodatno stimulisati produkciju mleka, osigurati drenažu mlečnih kanalića, a ovo izmuzeno mleko može poslužiti za dodatnu dohranu bebe ili ako se zamrzne, sačuvati za kasnije.
  • Pored toga, možete nabaviti dobru kremu za bradavice. Preterano suve bradavice mogu ispucati i biti bolne, a dobra krema za bradavice može ublažiti bol, nelagodnost, kao i prevenirati rizik od pojave ragada (ispucale kože) oko bradavica. Prevencija ragada je važna jer one mogu biti i dodatni uzrok mastitisa. Većina krema, namenjenih za negu bradavica, napravljena je od 100% lanolina i bezbedna je za bebe. Najbolje je bradavice nakon dojenja oprati, osušiti i namazati melemom za bradavice da bi se melem što duže zadržao između podoja. Takođe pre podoja možete oprati bradavice, iako su ovi melemi bezbedni za bebe.
  • Dojilje takođe mogu da investiraju u kvalitetne grudnjake za dojenje, izrađene od prirodnih materijala (npr. pamuk) i koji se lako mogu pričvrstiti i skinuti kada je to potrebno.

Ne odustajte! Biće sve lakše i lepše!

Drage dojilje, nemojte odustati! Prvi dani Vašeg puta dojenja mogu izgledati teško, ali važno je da budete uporne i istrajne, jer problemi koji mogu da se pojave na početku, kada se prevaziđu, više ništa neće ometati podoj.  Naravno, potražite stručnu medicinsku pomoć kad god Vam zatreba i sledite savete. Dojenje je u početku najizazovnije, ali kako se Vi i Vaša beba naviknete na to, to će postati lakše i prijatnije iskustvo, bez bolova i problema. Ovaj trud se višestruko isplati. Dojenje je i ušteda Vašeg vremena, koje ne morate trošiti na sterilizaciju i pripremanje bočica sa mlečnom formulom za bebu. Očuvanje dojenja koje je tako dragoceno za bebu, takođe će i Vama olakšati hranjenje bebe jer ništa bolje i lakše od uvek spremnog, toplog, svežeg mleka.

Vidi više
Vidi više