...

D-DIMER I TRUDNOĆA

Dr Julijana Banovac
Specijalista ginekologije i akušerstva

U poslednje vreme sve češće se susrećemo sa jednim laboratorijskim parametrom koji se naziva D-dimer. Njegove vrednosti često su razlog nedoumica i zabrinutosti, pogotovo u periodu trudnoće.

Imajući u vidu navedeno, ukazuje se potreba za određenim pojašnjenjima vezano za D-dimer.

D-dimer je produkt degradacije, odnosno razgradnje fibrina.To je mali proteinski fragment koji se nalazi u krvi nakon rastvaranja tromba.

Kod zdravih ljudi, nivo D-dimera gotovo da se ne može izmeriti, jer tog proteina i nema u krvi. Pored trombolitičkih stanja, D-dimer je najčešće povišen kod karcinoma i kod sepse. Međutim, postoji i fiziološko stanje u kome je D-dimer povišen. To je trudnoća.

Normalnu trudnoću karakterišu promene u koaguabilnosti (potencijal stvaranja krvnih ugrušaka) krvi i povećan nivo fibrinogena i te promene nazivaju se fiziološkom hiperkoaguabilnošću. Rezultati mnogih studija pokazali su da povećanu mogućnost nastanka tromboze, karakteriše značajna hiperfibrinogenemija (povećana koncentracija fibrinogena u krvi), povećana aktivnost pojedinih faktora koagulacije, smanjena koncentracija prirodnih inhibitora zgrušavanja, pre svega proteina S, kao i intenziviranje procesa adhezije (slepljivanja) i agregacije ( nagomilavanja) trombocita.

Posledica visoke prokoagulacijske aktivnosti je povećani promet fibrina, na šta ukazuje povećana koncentracija D-dimera, koji predstavlja najosetljiviji marker sekundarne fibrinolitičke aktivacije. Promene u hemostatskom sistemu dešavaju se postepeno dostižući najvišu hiperkoaguabilnost u trećem trimestru, što se odnosi i na D-dimer.

Vrednost D –dimera može se u toku prvog trimestra povećati za 1-1,5 put, u toku drugog 1,5 -2 puta, a u toku trećeg i više.

Vrednosti se snižavaju tokom puerperijuma (perioda nakon porođaja) i vraćaju se na fiziološki nivo.

Navedene promene trebalo bi smatrati adaptivnim mehanizmom koji štiti trudnice od krvarenja tokom porođaja i ne bi trebalo da imaju kliničkog značaja. Međutim kod pojedinih trudnica taj porast je veći od predviđenog i tada se povećava opasnost od pojave tromboembolijskih (začepljenje krvnih sudova krvnim ugruškom) poremećaja.

Analiza i procena značaja promene vrednosti D-dimera zahteva detaljnu analizu i procenu hematologa.

Nikako se proizvoljno i površno ne sme pristupati rešavanju ovih promena.

Povećan rizik od tromboembolijskih komplikacija, pre svega DVT (duboke venske tromboze) i plućne embolije javlja se, najčešće, kod trudnica sa kardiovaskularnim faktorima rizika (hipertenzija – povišen krvni pritisak, gojaznost, gestacijski dijabet – šećerna bolest nastala u trudnoći, smanjeno kretanje), ali i kod trudnica sa urođenim ili stečenim poremećajima faktora koagulacije (urođene i stečene trombofilije). Pušenje, takođe, kao pridruženi faktor poremećajima faktora hemostaze (faktori koji učestvuju u zaustavljanju krvarenja) i D-dimera, predstavlja faktor rizika za nastanak tromboembolijskih komplikacija.

Povećane vrednosti D-dimera vezane su i za ozbiljna patološka stanja u trudnoći kao što je abrupcija posteljice (prevremeno odlubljivanje posteljice) i preeklampsija (komplikacija trudnoće koju karakterišu visok krvni pritisak, otoci i bečančevine u mokraći). Veliki broj obolelih trudnica od virusa COVID-19 imalo je značajan porast D-dimera, i do 10 puta veći od fiziološkog. Pretpostavlja se da je razlog tolikog porasta D-dimera poremećaj koagulacije zbog prisustva virusa, kao i oštećenje plućnog tkiva zbog zapaljenja.

Imajući u vidu sve navedeno, lekar je taj koji procenjuje faktor rizika, traži određene laboratorijske analize, pa i D-dimer, i na osnovu njihovih vrednosti i medicinskih indikacija određuje dalje dijagnostičko-terapijske procedure i terapiju.

Pogledajte povezane tekstove

Saveti za mame

...

Zašto je redovan unos DHA u preporučenim količinama izuzetno važan tokom trudnoće i dojenja?

DHA (dokozaheksaenska kiselina) spada u grupu omega 3 masnih kiselina. Omega 3 masne kiseline su jedna od dve familije esencijalnih masnih kiselina. One se ne mogu sintetisati u ljudskom telu, ali su vitalne za normalan metabolizam i zdravlje našeg organizma.

DHA je glavni konstituent ćelijskih membrana i ima mnogobrojne uloge u raznim procesima koji se odvijaju u našem organizmu.

Danas je dobro poznato da DHA doprinosi normalnoj funkciji mozga i održavanju zdrave funkcije vida.  

Naučni dokazi su potvrdili da se DHA intenzivno akumulira u mozgu i očima bebe, naročito u poslednjem trimestru trudnoće, kao i u prvih šest meseci života bebe, kada se ona uglavnom hrani majčinim mlekom, ukoliko majka može da doji. U tom periodu beba sve hranljive sastojke dobija iz majčinog mleka, čiji hranljivi sastav zavisi samo od ishrane majke.  

Zvanična preporuka je da dnevni unos DHA kod trudnica i dojilja ne bude ispod 200 mg , zbog vitalne važnosti odgovarajućeg unosa DHA za normalan razvoj mozga i funkcije vida kod beba. 

Kao i druge omega 3 masne kiseline, DHA se većinom nalazi u masnoj ribi, kao što su losos, tuna ili sardine. Stavovi i mišljenja oko unosa ribe tokom trudnoće su različiti. Oprez treba da postoji zbog porekla ribe i eventualnog zagađenja. 

PreMama duo Active dodatak ishrani sadrži 200 mg DHA u jednoj kapsuli, kako bi se obezbedio preporučeni dnevni unos za majku i bebu. 

Vidi više

Saveti za mame

...

Dojenje i bol: kako to prevazići?

Dojenje je jedan od najprirodnijih, normalnih procesa koje žena može iskusiti tokom svog života. To je prelep trenutak povezivanja majke i deteta. Stručnjaci savetuju majkama isključivo dojenje deteta najmanje 6 meseci i da nastave da dohranjuju svoje dete majčinim mlekom do 2 godine.

Majčino mleko je idealna hrana za bebe. Sadrži hranljive materije potrebne za pravilan rast i razvoj bebe, kao i antitela koja štite bebu. Osim što je dobro za bebu, dojenje je dobro i za majku.

Međutim, nekim majkama dojenje može predstavljati izazov, pa tako neke imaju probleme kao što su nelagodnost i bol tokom procesa dojenja. Budite strpljivi, to je sve očekivano, jer i mami i bebi treba vremena da se naviknu na proces dojenja, ali nakon što uspiju, dalje sve ide glatko.

Koji su izazovi dojenja?

Postoji više izazova za majku koja doji, posebno ako kroz sve to prolazi prvi put. Navešćemo neke:

  • Prepunjenost dojki je veliki izazov za većinu dojilja. Kada se grudi prepune mlekom, mogu biti tvrde i veoma bolne. To se najčešće dešava u prvim danima dojenja, kada bebi zapravo treba veoma malo mleka, ali vrlo često. Razlog može biti i prekomerna proizvodnja mleka dok se ne uspostavi balans između potražnje i proizvodnje ili jednostavno beba u početku može nepravilno da sisa.
  • Ukoliko beba nepravilno hvata bradavicu tokom sisanja, to može izazvati bol ili čak krvarenje bradavica, što takođe izaziva dodatnu nelagodnost i bol.
  • Začepljeni mlečni kanali su jedan od čestih razloga za bolne grudi kod dojilja. Ako se mlečni kanali u dojkama ne dreniraju pravilno, mogu se začepiti, što je takođe neprijatno i bolno iskustvo. Možete osetiti kvržicu na mestu gde je mlečni kanal blokiran. Ne brinite, to je normalno. Međutim, ako se začepljeni kanal ne izdrenira (iscedi), to može dovesti do mastitisa (upale mlečnih žlezda i kanalića), što takođe može biti prilično nelagodno i bolno iskustvo.
  • Mastitis je zapaljenje tkiva dojke koje ponekad može uključivati i infekciju. Posledice su otok, bol u dojkama i crvenilo, što može biti prilično teško za majku. Mastitis takođe može izazvati simptome slične gripu sa temperaturom, a bol je obično intenzivniji od bola kod začepljenih mlečnih kanala. Obavezno se obratite svom lekaru ako sumnjate da imate mastitis. Možda će Vam trebati dodatna terapija, kao što su antibiotici.

Šta možete učiniti da smanjite verovatnoću pojave bolova tokom dojenja?

Postoji više stvari koje možete učiniti da smanjite bol tokom dojenja u zavisnosti od situacije.

  • Prvenstveno, možda zvuči kontraintuitivno, ali u većini slučajeva morate da pregurate bol i da nastavite sa dojenjem. Vašim bradavicama možda treba malo vremena da očvrsnu nakon čega je dojenje bezbolan process.
  • Najvažnije je obezbediti da beba dobro i pravilno drži bradavicu tokom sisanja, jer nepravilan prihvat može da izazove ranice na bradavicama, a potom i ostale prateće probleme i naravno bol.
  • Kada imate začepljen mlečni kanal, topao tuš i nežna masaža bolne dojke mogu biti veoma efikasni za dreniranje začepljenih kanala i ublažavanje bolova. Toplina tuša i pritisak masaže podstiču protok mleka i mogu sprečiti ozbiljniji problem kao što je mastitis. Kada se dojke dobro izmasiraju i iscede više puta tokom prvih dana dojenja, kada se svi kanalići kojima teče mleko u dojkama ,,razrade’’ i kada se uspostavi redovno dojenje, ovaj problem biva potpuno prevaziđen.
  • Ukoliko količina mleka još nije izbalansirana sa potrebama bebe, izmuzavanje pomoću pumpice nakon podoja, može dodatno stimulisati produkciju mleka, osigurati drenažu mlečnih kanalića, a ovo izmuzeno mleko može poslužiti za dodatnu dohranu bebe ili ako se zamrzne, sačuvati za kasnije.
  • Pored toga, možete nabaviti dobru kremu za bradavice. Preterano suve bradavice mogu ispucati i biti bolne, a dobra krema za bradavice može ublažiti bol, nelagodnost, kao i prevenirati rizik od pojave ragada (ispucale kože) oko bradavica. Prevencija ragada je važna jer one mogu biti i dodatni uzrok mastitisa. Većina krema, namenjenih za negu bradavica, napravljena je od 100% lanolina i bezbedna je za bebe. Najbolje je bradavice nakon dojenja oprati, osušiti i namazati melemom za bradavice da bi se melem što duže zadržao između podoja. Takođe pre podoja možete oprati bradavice, iako su ovi melemi bezbedni za bebe.
  • Dojilje takođe mogu da investiraju u kvalitetne grudnjake za dojenje, izrađene od prirodnih materijala (npr. pamuk) i koji se lako mogu pričvrstiti i skinuti kada je to potrebno.

Ne odustajte! Biće sve lakše i lepše!

Drage dojilje, nemojte odustati! Prvi dani Vašeg puta dojenja mogu izgledati teško, ali važno je da budete uporne i istrajne, jer problemi koji mogu da se pojave na početku, kada se prevaziđu, više ništa neće ometati podoj.  Naravno, potražite stručnu medicinsku pomoć kad god Vam zatreba i sledite savete. Dojenje je u početku najizazovnije, ali kako se Vi i Vaša beba naviknete na to, to će postati lakše i prijatnije iskustvo, bez bolova i problema. Ovaj trud se višestruko isplati. Dojenje je i ušteda Vašeg vremena, koje ne morate trošiti na sterilizaciju i pripremanje bočica sa mlečnom formulom za bebu. Očuvanje dojenja koje je tako dragoceno za bebu, takođe će i Vama olakšati hranjenje bebe jer ništa bolje i lakše od uvek spremnog, toplog, svežeg mleka.

Vidi više
Vidi više